
21. märts 1971
Apolda, Saksamaa
Rattasport, paramurdmaasuusatamine
Paraspordialadega tegelemine algas Andrea jaoks küll vajadusest, kuid peagi sai Saksa sportlasest paraolümpia suve- ja talimängudel üks domineerivatest jõududest. Ta proovis kõigepealt ratastooli korvpalli ja läks seejärel üle paramurdmaasuusatamisele, paralaskesuusatamisele, ratastooli võidusõidule ning käsirattasõidule.
Praeguseks on Andrea võitnud 37 maailmameistrivõistluste medalit ning ta on 27-kordne maailmameister rattaspordis, paralaskesuusatamises ja paramurdmaasuusatamises.
„[Paraolümpia kuldmedali võitmiseks] tehtav ohverdus ja jõupingutused on tõeliselt uskumatud ning me oleme uhked, et kuulume Andrea meeskonda.”
– Toyota TMG insener
Inspireerituna Andrea järeleandmatust otsusekindlusest võimalikkuse piiride laiendamisel tegi Toyota talle 2012. aastal koostöö alustamise ettepaneku. Oleme mugavusele ja kiirusele keskendudes teinud Andreaga tihedat koostööd, et luua tema jalgratta ja kelgu jaoks kohandatud kergeid süsinikkiust lahendusi, mis annaksid Andreale paraolümpiamängudel veelgi suurema konkurentsieelise.
24. november 1981
Banff, AB, Kanada
Paramäesuusatamine
Laurenil oli sündides puudu vasak käsi küünarnukist allpool ja ka mõlemad jalad põlvedest allpool, kuid see ei suutnud peatada tema kirge spordi vastu. Ta alustas nõlvadel käimist nädalavahetustel koos oma suusaentusiastist isaga ja suusatamisest sai selle lootustäratava sportlase jaoks kiiresti kutsumus. Hoolimata tohututest katsumustest ja tagasilöökidest alustas Lauren võistlemist Alberta paramäesuusatamise meeskonnas, kui ta oli 14-aastane.
„Kui ma esimest korda võistlemist alustasin, olin kindel, et poodiumi kõrgeimale astmele jõudmine on minu jaoks võimatu. Kuid aastatepikkuse treeningu ja raske töö ning suurepärase meeskonna abil suutsin paraolümpiamängudelt lõpuks saada kümme medalit.”
Lauren jätkas võimalikkuse piiride nihutamist üks nõlv korraga. Ta sai Kanada paramäesuusatamise meeskonna liikmena üheks kõige tunnustatumaks paramäesuusatajaks maailmas ja ta võitis 2002. aasta Salt Lake City paraolümpia talimängudelt Kanada meeskonnale kümme medalit: kaheksa kuld-, ühe hõbe- ja ühe pronksmedali.
Kui Lauren teatas 2010. aastal, et ei osale enam suusavõistlustel, ütles ta, et tahab olla mäletatud kui sportlane, kes seisis silmitsi probleemidega ja tuli nendega toime ning saavutas edu.
3. juuni 1970
Soul, Lõuna-Korea
Parakelguhoki
23-aastaselt otsustas Han, kellel oli mõlemas jalas reumatoidartriit, ronida 1708 meetri kõrgusele mäele. 17 tundi hiljem tippu jõudes tundis ta julgusesööstu, mida tal oli vaja, et muuta elu takistused võimalusteks.
Kui Hani vasak jalg amputeeriti seitse aastat hiljem, pärast seda, kui tal diagnoositi osteomüeliit, meenutas Han seda võidukat hetke mäel ja otsustas teha teoks oma eluaegse unistuse saada maailmaklassi sportlaseks.
Ta hakkas võistlema parajõutõstmises, ratastooli korvpallis ja ratastooli ragbis, seda kõike Korea Vabariigi riiklikul tasemel, kuid alles jääl leidis Han oma õige ala. Paar aastat hiljem sai Hanist 2012. aasta Vancouveri paraolümpia talimängudel tõeline täht. Järgmise asjana loob Han oma hokipärandis uue verstaposti, kui ta suundub 2018. aasta paraolümpia talimängudel Lõuna-Koreas oma kodujääle.
21. märts 1973
Canberra, Austraalia
Paramäesuusatamine ja rattasõit
Niipea kui Michael õppis kõndima, pani ta jooksu. Tema suusasõpradest perekond tegi regulaarseid reise Canberra lähedal asuvatesse mägedesse, kus ta jäi sõltuvusse lumistest mägedest alla kihutamisest.
Kui Michael oli üheksa aastat vana, diagnoositi tal luuvähk ja ta jalg amputeeriti põlve kohalt. Pärast paari rasket taastumise aastat, mille jooksul pidi ta õppima kõndima ühe jalaga, oli 11-aastane Michael valmis uuesti avastama oma füüsiliste võimete piire.
Pühendumus ja järjepidev treening tegid Michaelist kõige edukama Austraalia paraolümpiasportlase paraolümpia talimängudel. Michael võistleb ka parakergejõustikus, mägirattasõidus ja paratriatlonis. „Ma ei näe asju võimatuna. Minu jaoks seisneb elu piiride proovilepanekus ja selle avastamises, mis on võimalik.”
Michaeli loost inspireerituna, alustas Toyota Australia koostööd paraolümpialasega 2002. aastal ning andekast sportlasest sai 2007. aastal Toyota ametlik kaubamärgi suursaadik. Toyotal on hea meel olla Michaeli kõrval ja näha, kuhu tema sportlikud unistused teda järgmiseks viivad.
18. märts 1991
Aleppo, Süüria; praegu elab Belgias Eeklos
Ujumine
2015. aastal, neli aastat pärast Türgis põgenikuna elamist otsustas Süüria ujuja Rami reisida Euroopasse, et täita oma unistus osaleda olümpiamängudel. Noor mees ületas Vahemere ohtlikud veed kummipaadiga, maabudes ühel Kreeka saartest. Sealt alustas Rami pikka ja rasket teekonda maad mööda, kuni ta jõudis lõpuks Belgiasse, kus talle pakuti varjupaika.
Lõpuks, pärast enneolematut rännakut Euroopasse olid Rami olümpiaunistused täitumas. 2016. aastal kõndisid Süüria ujuja ja veel kümme julget sportlast Brasiilias olümpiamängude avatseremoonial Rahvusvahelise Olümpiakomitee põgenike olümpiameeskonna lipu taga. Rami lõpetas oma esimesed olümpiamängud isikliku rekordiga 54,25 sekundit 100 m vabaujumises.
„Minu sõnum kõigile maailma põgenikele: isegi kui teie elu on raske, jätke see seljataha ja proovige täita oma unistused.”
Rami täidab oma unistusi ja annab kogu maailmas lootust miljonitele inimestele, kes seisavad praegu silmitsi kaotuse ja sõjaga.
1. mai 1980
Durban, Lõuna-Aafrika Vabariik
Parakergejõustik
Tyrone unistas alati, et temast saab suurepärane sportlane. Tema unistus oli ühel päeval mängida Lõuna-Aafrika Vabariigi eest kriketit ja ta uskus, et see on tema kutsumus. Ta mängis rohkem kui 14 aastat, enne kui ta mõistis, et tema puude tõttu ei saa see unistus kunagi teoks. Vanemaks saades ja oma vasaku proteesjalaga kohanedes hakkas Tyrone järjest enam uskuma, et olümpiamängude hiilgus on siiski tema käeulatusest väljas. Samas tegeles ta igal vabal hetkel pärast tööd Toyota S.A.-s ning nädalavahetustel sõprade ja kolleegide seltsis spordiga.
Hiljem, kui ta vaatas telerist 2008. aasta Pekingi paraolümpiamängude kuulitõuget, tärkasid Tyrone’is sportliku hiilguse unistused ootamatult uuesti: ta nägi maailmaareenil võistlemas tugevaid ja pikki sportlasi, kes sarnanesid füüsise poolest temaga. See oli hetk, mil Tyrone teadis, et ta kuulub sellele paraolümpia väljakule ja on aeg selle nimel tegutsema hakata.
Vaid kaheksa aastat pärast Pekingi paraolümpiamängude vaatamist astus Tyrone Rios väljakule, et võistelda Lõuna-Aafrika Vabariigi meeskonnas kuulitõukajana. Tyrone võttis oma esimestel paraolümpiamängudel uhkelt vastu pronksmedali.
29. veebruar 1984
Reno, Nevada, USA
Paraujumine
Just vees tunneb Brad Snyder end täiesti vabana. Ta õppis ujuma Floridas, kui ta oli alles mudilane, ja hakkas võistlema, kui ta oli 11-aastane. Hiljem sai Bradist USA mereväeakadeemias oma ujumismeeskonna kapten.
„Ma arvan, et elamine nägemispuudega, pimedana, pimedas on see, mis tundus meile nende nädalate jooksul pärast vigastust võimatu. Kuid paraolümpial leidsin, et kuigi ma ei näe, on siiski veel väga palju asju, mida suudan teha.”
Kui vigastatud Brad naasis Afganistanist koju, pidi ta õppima, kuidas elada pimeduses. Tema perekond jäi tema kõrvale, aidates kunagisel vastupidaval sõduril täita lihtsaid ülesandeid, nagu söömine, riietumine ja vannitoa leidmine.
Vaid paar kuud pärast taastumise algust otsustas Brad pöörduda tagasi vee juurde, mis oli tema jaoks nii tuttav. Täpselt aasta pärast nägemise kaotamist töökohustuste täitmise ajal seisis ta uhkelt paraolümpiamängude poodiumil, et viia koju USA meeskonna kuldmedal. Täieliku nägemispuudega ujujate seas on Brad 100 meetri vabaujumise praegune maailmarekordi hoidja.
Nüüd on Bradil uus eesmärk: hakata tegelema teise spordialaga ja võistelda 2020. aastal Tokyos paratriatlonil.
16. oktoober 1977
Enugu, Nigeeria
Parajõutõstmine
Kui Lucy läks oma kodulinnast Enugust puuetega inimeste rühmakodusse, avastas ta võimaluste maailma, mille hulka kuulusid ka paraspordialad. Talle pakkus erilist huvi parajõutõstmine, mis on võistlussport, millega ta sai tegeleda ratastoolis.
Lucy hakkas veidi enne 2000. aasta Sydney paraolümpiamänge järgima intensiivset parajõutõstmise treeningrežiimi. Tol aastal – oma esimesel võistlusel – võitis ta Nigeeria meeskonnale hõbemedali. Vaid paar aastat hiljem võistles ta samas kaaluklassis 2004. aasta Ateena paraolümpiamängudel ning püstitas paraolümpiamängude jõutõstmises kaks korda maailmarekordi ja võitis kuldmedali.
Lucy tõusis uuesti esile 2016. aasta Rio paraolümpiamängudel, kui ta püstitas kolm maailmarekordit ja viis koju oma kolmanda paraolümpiamängude kuldmedali.
14. oktoober 1985
Tartu, Eesti
Kergejõustik
Jooksmine sai õdede Luikede elu osaks alles siis, kui nad olid juba 24-aastased. Esmalt hakkas jooksmisega tegelema Liina ja seejärel tema julgustusel ka tema õed. Ühiselt jooksmine oli õdede jaoks loomulik, sest nagu Liina ütleb: „Liikumine tähendab meie jaoks vabadust.” Tervislik ja võistlemisel põhinev tung andis neile võimatuna näiva eesmärgi joosta olümpiamängudel üksteisega võidu ja ka üksteise kõrval.
„Isegi siis, kui te ei ole enam nii noor, on teil siiski võimalus minna olümpiamängudele, just nagu tegime meie,” ütles Liina Luik.
Pärast kuudepikkust järjekindlat treeningut kvalifitseerusid õed Luiged 2016. aasta Rio olümpiamängudele, misjärel said neist esimesed ja ainsad kolmikud, kes on kunagi olümpiamängudel osalenud. Pärast võidujooksu seisid Lily, Liina ja Leila väsinult, kuid õnnelikuna koos ning tundsid uhkust, et olid täitnud oma ühise unistuse joosta koos olümpialastena.
23. november 1956
Bicheno, Tasmaania, Austraalia
Ujumine
Pärast seda, kui Shane’i perekond läks Fidžilt tagasi kodumaale Austraaliasse ja Shane’il oli aeg minna algkooli, hakkas ta tegelema võistlusujumisega. Lootustandev noor sportlane Shane tegi kiiret karjääri ja juba 15-aastaselt osales ta olümpiamängudel.
Shane domineeris 1972. aasta Müncheni olümpiamängude radadel, võites viis medalit: kolm kuld-, ühe hõbe- ja ühe pronksmedali. Tema nimel olid korraga maailmarekordid nii 100, 200, 400, 800 ja 1500 meetri vabaujumises kui ka 200 meetri individuaalses kompleksujumises.
Pärast ülekaalukat võitu 1972. aasta olümpiamängudel tõusis Shane kiiresti rambivalgusse. Noor sporditäht kohkus ootamatust kuulsusest ja naasis oma lapsepõlve avarustesse, et loobuda võistlusujumisest ja hakata tegelema teiste ülesannetega. Alles kaks kümnendit hiljem pöördus Shane uuesti võistlusujumise juurde täiskasvanute klassis, kus ta jätkas maailmarekordite püstitamist.
Praegu pühendub andekas ujuja mittetulundusühingule Shane Gould Swimming Project, mis tegutseb Fidžil, Rootsis ja Austraalia põlisrahvaste kogukondades ning annab andekatele ujujatele vajalikke oskuseid oma turvalisuse tagamiseks.
Kasutame Toyota Eesti veebisaidil küpsiseid, et pakkuda teile paremat teenust. Kui olete sellega rahul, jätkake veebisaidi kasutamist tavapärasel viisil või vaadake, kuidas küpsiste seadeid muuta siin.
Kinnitage oma eelistused, lisades nõustumise korral märkeruutu linnuke või mittenõustumise korral eemaldades see: