Toyota sportautode ajalugu

Rohkem kui 50 aasta jagu hinnalist pärandit.
kolm punast autot tekst kolm punast auto

Alates 1960. aastatest on Toyota toonud paljude üllatuseks ja meeleheaks välja põnevaid ja meelierutavaid sportautosid, mis pakuvad kaasahaaravaid sõiduelamusi. Paljud neist on saanud legendaarseks ning soovime siinkohal tõsta esile just neid Toyota sportautosid.

Tagasihoidlikud algusaastad

Kes oleks osanud arvata, et tagasihoidlike mõõtmetega Sports 800 – Toyota esimene seeriatootmise sportauto – avaldab tulevastele Toyota mudelitele nii suurt mõju? Sports 800 ehk hellitavalt Yota-Hachi, mis on jaapanikeelne lühend nimest Toyota 8, tuli prototüüp-ideeautona Toyota Publica Sports esmaesitlusele 1962. aasta Tokyo autonäitusel.

See sulgkaallane, mida iseloomustas ergas, horisontaalse asetusega 790 cm3 mootor ja tagavedu, täitis igati oma looja ootusi, paistes silma eeskujuliku reageerimise ja erakordselt väikese kütusekuluga – kõigest 3,8 l / 100 km. Toyota uuenduslike hübriidsõidukite pikast ajaloost räägib ka tõik, et juba 1970. aastate lõpus oli Tokyo autonäitusel väljas edumeelne Sports 800 GT Hybrid, millel oli gaasiturbiiniga elektrimootor.

Sports 800 oli tänu oma töökindlusele ja kütusetõhususele väga populaarne kodumaistel võidusõiduüritustel, tulles 1967. aastal kolmandale kohale Fuji 24 tunni sõidus (aga seda kahe Toyota 2000GT järel) ning see ei läinud ajalukku mitte kui Toyota esimene seeriatootmise sportauto, vaid kui andunud võidusõidufännide lemmikauto.

/

Vaata lisaks

Supra: Toyota sportautode ajalugu Supra: Toyota sportautode ajalugu Supra, mis tähendab ladina keeles „ületav“ või „ülal“, osutus igati sobilikuks nimeks Toyota väidetavalt kõige kuulsamale sportautole. MR2: Toyota sportautode ajalugu MR2: Toyota sportautode ajalugu 1984. aastal välja toodud MR2 aluseks oli hoopis 1976. aastast pärinev arendusprojekt, mille eesmärk oli valmistada sõidunaudingut pakkuv, ent samas kütusetõhus auto ehk midagi varasema mudeli Sports 800 vaimus. Aastate jooksul vormus algupärane ideeauto sportautoks ning nii astuski kahe vanema mudeli, Celica ja Supra kõrvale nende noorem veli: kahekohaline Midship Runabout. Celica: Toyota sportautode ajalugu Celica: Toyota sportautode ajalugu Juba siis, kui Celica ‒ mille nimi tähendab hispaania keeles „taevalik“ ‒ 1970. aastal välja toodi, polnud kahtlustki, et seda saadab enneolematu edu. Toyota Celica, mis paistis silma praktilise sisemuse, sportlike sõiduomaduste ja taskukohasusega, oli loodud eesmärgiga pakkuda autoomanikele enneolematut vabaduse tunnet. 2000GT: Toyota sportautode ajalugu 2000GT: Toyota sportautode ajalugu Toyota 2000GT, mis kogus koos peaosatäitja Sean Conneryga kuulsust 1967. aasta James Bondi filmis „Elad vaid kaks korda“ ja mida tutvustati rahvusvahelisel areenil samal aastal, edastas selge sõnumi, et Toyota võtab Euroopa parimate sportautode valdkonnas teerajajaks olemist väga tõsiselt.
2000GT
Toyota sportautode ajalugu (II osa)