GT86

Toyota sportautode ajalugu (VII osa)
Toyota GT86 Toyota GT86 Toyota GT86

Sportautode fännidele ja Toyota vana kooli poolehoidjatele oli GT86 väljatoomine 2011. aastal suureks kergenduseks. Viimastel aastatel olid mudelivalikust puudunud nende maitsele vastavad MR2, Celica ja Supra ning GT86 oli täpselt see, mida nad olid nii kaua oodanud.

Eheda sõidurõõmu taastulemine

Pühendunud disainerite ja inseneride meeskond, kes ammutas inspiratsiooni Toyota varasematest legendaarsetest sportautodest, näiteks mudelitest 2000GT ja AE86, ja kes oli kindlalt otsustanud pakkuda rohkem sõidurõõmu, tegi GT86ga uuele põlvkonnale kättesaadavaks naudingu, mis on omane klassikalistele sportautodele. Olles välja töötatud ikka ja jälle sportautodele edu toonud omaduste alusel, nagu esiasetusega mootori ja tagaveo kombinatsioon, on horisontaalse paigutusega kaheliitrise mootori ja kurvikate kerejoontega GT86 Toyota varasemate, eelkõige juhile orienteeritud mudelite parimate joonte tänapäevane kehastus.

GT86, mida iseloomustavad tagavedu, tagaosas asuv suuri pöördeid arendav mootor, madal raskuskese ja kerge kere, on suurepärase juhitavuse ja ülikiire reageerimisega – täpselt see, mida insenerid lubasid.

/
/
/
/

Selle meelierutava disainiga legendaarse mudeli rooli kaunistab numbripaar 86 ja isegi summutitoru läbimõõt on täpselt 86 mm: need tehnilised andmed viitavad sama suurele silindri läbimõõdule ja kolvikäigule ning arendusprojekti nimele 86.

Nii nagu mitmed teised varem kuulsust kogunud Toyota mudelid, on ka GT86 pälvinud kõikjal maailmas ohtralt kiidusõnu, sest see pakub enneolematut sõidunaudingut ning annab samas märku lihtsate ja taskukohaste, kuid rohkelt sõidurõõmu valmistavate neljarattaliste naasmisest. Tänu järeleproovitud sõidudünaamikale on seda saatnud suur edu paljudel autospordiüritustel kogu maailmas. Iseäranis oluline verstapost on 2015. aastal välja toodud võidusõiduauto GT86 CS-R3, mis on eriti ökonoomne variant osalemiseks võidusõiduüritustel, sh autoralli maailmameistrivõistlustel.

Toyota sportautode tulevik

Umbes samal ajal GT86 väljatoomisega tutvustas Toyota president Akio Toyoda autotootja plaane lähitulevikuks järgmiste sõnadega: „Meie eesmärk on valmistada ka edaspidi aina paremaid autosid ja kui auto ei paku sõidurõõmu, siis ei vääri see auto nime.“

Arvestades ettevõtte kindlat sihti ja tulemusi, mis on saavutatud tänu juhi esikohale seadmisele, nagu on kõigile selge näiteks GT86 puhul, siis mida on tulevikul varuks Toyota rikkalikust pärandist inspiratsiooni ammutavate sportautode jaoks?

Vaata lisaks

MR2: Toyota sportautode ajalugu MR2: Toyota sportautode ajalugu 1984. aastal välja toodud MR2 aluseks oli hoopis 1976. aastast pärinev arendusprojekt, mille eesmärk oli valmistada sõidunaudingut pakkuv, ent samas kütusetõhus auto ehk midagi varasema mudeli Sports 800 vaimus. Aastate jooksul vormus algupärane ideeauto sportautoks ning nii astuski kahe vanema mudeli, Celica ja Supra kõrvale nende noorem veli: kahekohaline Midship Runabout. Celica: Toyota sportautode ajalugu Celica: Toyota sportautode ajalugu Juba siis, kui Celica ‒ mille nimi tähendab hispaania keeles „taevalik“ ‒ 1970. aastal välja toodi, polnud kahtlustki, et seda saadab enneolematu edu. Toyota Celica, mis paistis silma praktilise sisemuse, sportlike sõiduomaduste ja taskukohasusega, oli loodud eesmärgiga pakkuda autoomanikele enneolematut vabaduse tunnet. 2000GT: Toyota sportautode ajalugu 2000GT: Toyota sportautode ajalugu Toyota 2000GT, mis kogus koos peaosatäitja Sean Conneryga kuulsust 1967. aasta James Bondi filmis „Elad vaid kaks korda“ ja mida tutvustati rahvusvahelisel areenil samal aastal, edastas selge sõnumi, et Toyota võtab Euroopa parimate sportautode valdkonnas teerajajaks olemist väga tõsiselt. Corolla: Toyota sportautode ajalugu Corolla: Toyota sportautode ajalugu Välimuse järgi tundub, et Corolla ‒ Toyota kõige tuntum mudel ja maailma enim müüdud sõiduauto ‒ ei sobi samasse ritta teiste kordumatute sportautodega, kuid tõsi on see, et aastate jooksul on just selle auto põhjal töötatud välja mõned Toyota kõige populaarsemad sportautod.